Tipy pro vyhledávání

Zavření tipů

Tipy pro vyhledávání?

Tip Pokud nehledáte konkrétní titul, ale dokumenty na určité téma, zkuste vyhledávat podle PSH.
Polytematický strukturovaný heslář byl vytvořen Státní technickou knihovnou pro potřeby technických oborů.
Nemusíte si vymýšlet klíčová slova a doufat, že se strefíte. Použijte termíny, které jsou v záznamech, a které používají knihovníci. Jaké termíny z PSH použít, můžete zjistit zde.

Tip Pokud použijete "Ano" pro "Blízkost slov?", můžete zadat slovní spojení např. osobní počítač a systém tomu bude rozumět tak, že chcete vyhledat jen takové záznamy, které mají slovo počítač VEDLE slova osobní.

TipV dotazu nezáleží na tom, zda použijete velká nebo malá písmena. Například zadáte-li počítač, systém najde počítač, Počítač i POČÍTAČ.

TipPro vyhledání můžete ve svém dotazu použít logické operátory: AND a OR. Například byste mohli zadat (srdce OR srdeční) AND chirurgie, pokud byste chtěli vyhledat všechny záznamy, které obsahují slovo srdce nebo srdeční a zároveň slovo chirurgie.

TipPoužijte znak ? pro nalezení záznamů, které obsahují části slov. Například květ? vyhledá záznamy, v nichž byla použita slova květina, květinový, květinářský atd. V jiném příkladu ?ologie umožní vyhledání záznamů, obsahujících slova antropologie, archeologie, psychologie, atd. Znak ? je také možno použít pro nalezení slov v různých pravopisech. Například pre?ident vyhledá jak záznamy se slovem president, tak prezident.


Zavření nápovědy